Kovács Paprika
Örökségünk 1994 óta

A Nagydobronyi Paprika MeséjeA Kovács Család Öröksége

Hagyományos paprika feldolgozás

Engedjék meg, hogy elmeséljem családunk, a Kovács família történetét, mely immár közel három évtizede fonódik össze a paprika kereskedelmével. Számunkra ez nem csupán üzlet; ez egy életforma, melyet szüleim már jóval az én, Kovács Gergely – a család legifjabb tagja – születése előtt elkezdtek. Ez a szenvedély áthatotta mindennapjainkat: a gondos termesztéstől kezdve a betakarításon, szárításon, feldolgozáson át egészen a csomagolásig, a megfelelő piacokra való eljuttatásig és az értékesítésig. Harminc év alatt hűséges vásárlóink tábora alakult ki, akik évtizedek óta tőlünk szerzik be a paprikát.

De mitől is olyan különleges ez a paprika? Minden szem paprikánk lelke ősi szülőföldünkről, Nagydobronyból ered. Ez a Kárpátalján, egy magyarok lakta faluban található vidék híres összetartó közösségéről és mélyen gyökerező hagyományairól, különösen a tradicionális földművelési módszerekről. Nagydobronyban a paprikatermesztés a fűszerkészítés egy különleges, nagy szakértelmet és odafigyelést igénylő ága.

A paprika élete apró magként kezdődik a palántaágyásban, ahol ezernyi társával együtt növekszik, mielőtt a gondosan előkészített, tápanyagban gazdag paprikáskertbe kerülne. Itt minden egyes növény folyamatos törődést kap – az első öntözéstől kezdve a megfelelő tápanyagpótláson át egészen a szüretig.

Paprika szüret

A szüret igazi családi esemény volt, gyakran a szomszédok segítségével. Sorról sorra haladtunk, saját kosarainkkal, zsákjainkkal, és csakis a legpirosabb, legtökéletesebb paprikákat szedtük le. Ez kulcsfontosságú mozzanat! Míg az ipari termelés során gyakran a zöld termést is betakarítják, mi tudjuk, hogy ez rontja a minőséget. Finom egyensúlyt kell találni: a paprika legyen érett, de ne túlérett, hogy belső szerkezete ne váljon porózussá, és tökéletesen száradhasson. Csak így őrizheti meg azt a gyönyörű színt, állapotot és egészséget, ami a mi paprikánkat jellemzi.

A leszedett paprikát azonnal hazaszállítottuk. Hogy megelőzzük a rothadást vagy a befülledést, a friss termést szétterítettük az udvaron, speciálisan erre kialakított helyeken. Fontos, hogy földjeink távol esnek a főutaktól, így a szmog vagy más szennyeződés nem érintheti a termést. Ezzel a szétterítéssel megkezdődött a paprika természetes száradásának első fázisa.

A szárításnak több útja is van, mindegyiknek megvan a maga varázsa és története.

Paprika füzérek

Harminc évvel ezelőtt az ősi, tradicionális módszer uralkodott. Az idős nagymamák frissen szedett paprikából ügyes kezükkel, nagy fűzőtűk segítségével gyönyörű paprikafüzéreket készítettek. A paprikákat zöld száruknál fogva fűzték fel egy zsinegre úgy, hogy a piros, húsos részek ne érjenek össze. Így minden szem paprika szabadon szellőzhetett, és a napfény érlelhette tökéletesre. Ezeket a füzéreket aztán a ház körüli lugasokra, ereszek alá akasztották ki, ahol járt a levegő, és senkit nem zavartak.

Később, a munkaigényesség miatt megjelent a zsákos megoldás. Ritka szövésű, nagyszemű műanyag zsákokba töltötték a paprikát egy alumínium töltőcsövön keresztül, lazán hagyva a szemeket. A zsákok lyukacsossága biztosította a szellőzést, és a paprikák gyakran beleakadtak a hálóba, így nem kerültek túl közel egymáshoz. Ez jóval gyorsabb volt: egy 20-30 kilós zsákot akár fél perc alatt megtöltöttek. Ezeket is gyakran kint szárították hetekig.

Aztán jött a hagyomány és a modern technológia ötvözete. A szárítási folyamat gyorsítása érdekében szárítóházakat, szárítószobákat kezdtek használni. Itt egy kályha vagy gázmelegítő biztosította a 40-50 Celsius fokos meleget, és gyakori szellőztetéssel hamarabb piacra kerülhetett a primőr termék. Ekkor fedezték fel a füstölt paprika csodáját! Ha a szárítás kályhás helyiségben történt, a felszálló füst egyedi, karakteres ízt kölcsönzött a paprikának. Ez a füstölt változat különösen illik bográcsos ételekhez, abált szalonnához és más hústermékekhez, egy új, kifinomultabb minőséget teremtve.

A szárítást a darálás követte. Érdekes, hogy Dobronyban ezt gyakran nem ugyanaz a személy végezte, aki termesztett, szedett vagy szárított. Ebben rejlett a közösség összetartó erejének egyik gyöngyszeme: egy falun belül többen is foglalkoztak a paprika feldolgozásának különböző fázisaival, valódi kis helyi makroökonómiát alkotva. Mindenki abban tehette hozzá a magáét, amiben a legjobb volt.

Paprika darálás

A megszáradt paprikát – legyen az füzérről, zsákból vagy szárítóból – előkészítették. Néha a zöld szárrészt is eltávolították a még élénkebb szín érdekében, bár annak meghagyása sem rontott a minőségen, illaton vagy hatáson, csupán a színt befolyásolta némileg. A darálás több fokozatban történt: először nagyobb darabokra törték, majd egyre finomabbra, míg végül porszerű, szinte hamu állagú nem lett.

Bár a darált paprika rendkívül száraznak tűnt, a tökéletes eltarthatóság érdekében és a csomósodás megelőzésére kis mennyiségű vizet vagy speciális, olajtartalmú keverékeket adtak hozzá. Ez a módszer segített megőrizni a paprika szárazságát anélkül, hogy a levegőből nedvességet venne fel, és évtizedek óta bevált. Fontos megjegyezni, hogy a darálás során keletkező nagyobb méretű darabok is külön termékké váltak, megtalálva saját vevőkörüket.

Kovács Paprika termékek a piacon, a jövő ígérete

A paprika minőségének legfőbb fokmérője mindig is a színe volt. A dobronyi kereskedők (mert külön kereskedői réteg is létezett) gyakran saját mintáikkal jártak, hogy összevessék az eladó által kínált portékával. Bár akadtak, akik próbáltak trükközni – felülre téve a pirosabbat, míg alul már kevésbé élénk színű volt az áru –, az ilyenek hamar rossz hírnévre tettek szert, és nem tudtak megélni ebből. A megbízható, évek óta egyenletesen kiváló minőséget biztosító termelők becsülete és paprikájuk értéke azonban töretlen maradt, ők hozták a legtöbb hozamot. A téglaporral való keverésről szóló híresztelések pedig jobbára alaptalanok voltak, vagy ha elő is fordult egy-két eset, azt nagyon hamar észrevették és kiszűrték, hiszen ezektől a termelőktől többé nem vásároltak.

Ez hát a nagydobronyi paprika készítésének története, egy olyan folyamat, melyben családunk minden tagja szívvel-lélekkel részt vett. Arról pedig még nem is beszéltünk, milyen hosszú és kalandos út vezetett odáig, hogy ez a csodálatos fűszer eljusson a vásárlókhoz, hová és hogyan próbálkoztak eladni és értékesíteni. De erről majd legközelebb mesélünk, amikor az értékesítés fortélyait tárjuk fel Önök előtt. Hogyan is történt ez az egész? Folytatjuk!

Legyen része folytatódó történetünknek

Csatlakozzon hozzánk, miközben folytatjuk a hagyományos paprika készítés művészetének megőrzését és megosztását.